Za nami kolejna edycja Dni Prostek

Za nami kolejna XVIII edycja Dni Prostek . Od piątku do niedzieli mieszkańcy Gminy Prostki, zaproszeni goście oraz przejezdni turyści brali udział w wydarzeniach kulturalnych, historycznych oraz zmagali się w konkurencjach sportowych.

Uroczystości Dni Prostek rozpoczęły się 1 lipca w piątek koncertem kameralnym w zabytkowym Kościele w Ostrymkole w wykonaniu Urszuli Nowakowskiej- Żwirdowskiej oraz Piotra Kazimierczyka . Następnie wszyscy udali się na plażę Gminną w Prostkach gdzie odbyła się projekcja filmu „Potop”.

Sobota - 2 lipca, była dniem sportowym , tradycyjnie rozpoczęła się Biegiem Szlakiem Tatarskim. Tego dnia nie mogło zabraknąć również Turnieju Piłki Plażowej, Meczu Oldboye-Radni, a także zmagań sportowych na rzece Ełk. Dużym urozmaiceniem był konkurs wyciskania sztangi. Wieczorem przed koncertami zespołów TOP GIRLS, MAXX DANCE i SKANER wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach , Grupa Taneczna „Perełki” oraz Grupa breakdance „ Phenomenon ” , dużym zaskoczeniem był występ grupy areobikowej pod przewodnictwem Pani Katarzyny Zawalich.

Późnym wieczorem pod scenę przybyły wojska Jacentego Ordowskiego zwiastując nadchodzącą Bitwę pod Prostkami.

Jedną z głównych atrakcji Dni Prostek była rekonstrukcja bitwy, która rozegrała się naprawdę, 8 października 1656 roku, pomiędzy sprzymierzonymi wojskami Rzeczypospolitej i Tatarów pod dowództwem hetmana polnego litewskiego Wincentego Gosiewskiego, a wojskami szwedzko-brandenburskimi pod dowództwem generała Jerzego Fryderyka Waldecka z posiłkującą go jazdą Bogusława Radziwiłła. W Prostkach rozegrała się natomiast 3 lipca w niedzielę. W tym roku miała ona wymiar szczególny gdyż przypada jej 360 rocznica.

Przed bitwą odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy w której uczestniczyli mieszkańcy oraz zaproszeni na ta okazję goście. Podczas sesji Wójt Gminy Prostki wręczał statuetki osobom zasłużonym dla Gminy Prostki.

Po bitwie na holu Publicznego Gimnazjum w Prostkach uczestnicy zgromadzili się na Prostkowskim spotkaniu z Trylogią Sienkiewicza . W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kowalewski- aktorzy z planu filmu „Ogniem i Mieczem”. Późnym popołudniem obchody Dni Prostek przeniosły się na plac za gimnazjum. Tam odbyły się pokazy sztuki żołnierskiej i zabawy z publicznością w klimacie XVII- wiecznym. Mężni mieszkańcy Prostek i okolic walczyli „O Buławę Wójta Gminy Prostki". Każdy mógł się posilić przepysznym bigosem i kiełbaską na gorąco. Tego dnia na scenie wystąpiły zespoły „Nocny Kwartet” oraz „Maxel”, na zakończenie wszyscy podziwiali pokaz fajerwerków.

Mimo niesprzyjającej pogody obchody Dni Prostek wypadły znakomicie. Frekwencja była również zaskakująco duża i jak co roku Polski oręż znów pokonał Szwedów !!