„Grajmy Panu na harfie….”

Koncert kameralny „Harfa Szablą Kultury”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki”, już przeszedł do historii. Dnia 1 lipca 2016 r. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrymkole, artyści Urszula Nowakowska – Żwirdowska (harfistka) oraz Piotr Kazimierczak (tenor) zabrali publiczność w podróż szlakami muzyki barokowej i współczesnej. Owacje publiczności oraz wspólne wykonanie utworu „Hallelujah” potwierdzają, że koncert spotkał się z uznaniem publiczności. W jej imieniu, organizatorzy serdecznie dziękują wykonawcom za niezwykłe doznania, które połączyły realną i duchową rzeczywistość. Nieoczekiwanym, a zarazem spektakularnym  elementem koncertu było wtargnięcie wojsk szwedzkich do kościoła, które przybyły tu w celu spalenia naszej zabytkowej świątyni. Uniknęliśmy jednak powtórki z historii i skończyło się tylko na groźbach. Piękno i niepowtarzalny klimat obiektu sakralnego ujął najeźdźców i odstąpili od swoich zamiarów.

Druga część piątkowego wydarzenia miała miejsce na placu przed kościołem. Przy okazji zwiedzania galerii dokumentującej osiągniecia i dorobek kulturalny Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki”, można było degustować słodkości przygotowane przez mieszkanki Ostregokołu.  W tym miejscu, organizatorzy koncertu jeszcze raz dziękują Paniom za pomoc w przygotowaniu świątyni do koncertu oraz przyrządzenie słodkiego poczęstunku.

Koncert „Harfa Szablą Kultury” został przygotowany w ramach projektu „Prostkowskie dziedzictwo kulturowe” realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki”. Partnerami projektu są: Gmina Prostki, Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Antoniego z Padwy w Prostkach, Stowarzyszenie Mieszkańców Wiśniowa Ełckiego „Lepsze Jutro”, Gmina Kalinowo, Gmina Stare Juchy oraz mieszkańcy Sołectwa Ostrykół.

Projekt dofinansowano ze środków budżetu gminy Prostki w ramach otwartego konkursu ofert na zadnia własne gminy  oraz środków Powiatu Ełckiego w ramach Grantów Powiatu Ełckiego 2016 Organizatorzy serdecznie dziękują władzom samorządowym za zaufanie i powierzenie środków publicznych, które posłużyły upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego naszego regionu.