Nowy szlak oficjalnie otwarty

W sobotę, 21 maja licznie zgromadzeni miłośnicy jednośladów wzięli udział w inauguracji nowego szlaku Powiatu Ełckiego. Mogli oni liczyć na dzień pełen wrażeń, bowiem szlak okazał się bardzo interesujący zarówno dla amatorów jak i zawodników reprezentujących MTB.

W powiecie ełckim powstał drugi już szlak dla miłośników jednośladów. Tym razem ścieżka rowerowa powstała przy współpracy z Uczniowskim Klubem Kolarskim Prostki, który na zlecenie Zarządu Powiatu Ełckiego wytyczył ciekawą trasę. Pętla mierzy aż 21 kilometrów, ale jeśli ktoś miałby chęć skrócić czas wycieczki rowerowej, to w ciągu szlaku wyznaczono również krótszą trasę, liczącą jedynie 11 km. W minioną sobotę oficjalnie zainaugurowano otwarcie ścieżki. W wyprawie rowerowej wziął udział m.in. wójt gminy Prostki Mirosław Orłowski.
- Muszę powiedzieć, że całej trasy jeszcze nie objechałem, tylko fragmenty, ale wiem, że jest tam mnóstwo ciekawostek ornitologicznych m.in. gniazdo orła białego. Trasa przebiega w takiej odległości, że nie będziemy płoszyć ptaków. Inną z ciekawostek jest gniazdo czarnego bociana – wymienia Mirosław Orłowski.

Na otwarcie trasy przyjechali miłośnicy jazdy na rowerze nie tylko z Prostek, ale również Ełku czy Grajewa.
- Po raz pierwszy w tym sezonie wybraliśmy się na rodzinną przejażdżkę. Córka z mężem dużo czasu spędzają na rowerze, ja tylko czasami z nimi jeżdżę – mówi Jolanta Jarząbek.

Zadowolenia z nowej trasy nie krył również prezes UKK Prostki.
- Jest to druga trasa w powiecie ełckim. Pierwszą robiliśmy w ubiegłym roku na wzniesieniach tatarskich, w okolicach jeziorka Tatarskiego – przypomina Dariusz Gajdziński, prezes UKK Prostki.
- Nowa trasa ma różne stopnie trudności. Mamy szutry, gdzie przejechać można spokojnie, łagodnie, ale są i wzniesienia, podjazdy, zjazdy, miejscami leży troszkę piasku. Na trasie odwiedzamy naprawdę fajne punkty – zapewnia prezes UKK Prostki.
Dariusz Gajdziński wszystkim uczestnikom sobotniego rajdu w skrócie przedstawił trasę.

Startujemy przy rzece Ełk, jedziemy przy zabytkowym, drewnianym kościele w Ostrymkole, później na Osiedle Leśne. Następnie mamy wzniesienia tzw. trzy garby. Są to odcinki dosyć trudne. Przekraczamy drogę Prostki-Długosze, jedziemy do byłej granicy Polsko-Pruskiej tzw. bagnami. Odbijamy w lewo przy dzikiej plaży i wyjeżdżamy na teren Nadleśnictwa Rajgród, by przejechać obok miejsc straceń, gdzie leżą szczątki osób, które zostały zamordowane przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym. Później jedziemy przy dzikiej plaży przy jeziorze Toczyłowskim, odbijamy w prawo do słupa granicznego i zmierzamy ku mecie na plażę w Prostkach – wyjaśnia prezes UKK Prostki.

Leśny Szlak Powiatu Ełckiego w Gminie Prostki dostępny jest dla wszystkich chętnych, profesjonalistów i amatorów. Dzięki temu całe rodziny mogą aktywnie spędzać czas wolny na świeżym powietrzu. Projekt zrealizowany był przez UKK Prostki w ramach Konkursu Grantów Powiatu Ełckiego, Tryb Małych Zleceń, na zlecenie Zarządu Powiatu Ełckiego. Kwota dofinansowania to prawie 7 000 zł.

autor: Rozmaitości Ełckie