Dbaj o własne bezpieczeństwo na drodze

Każdy i każdego dnia uczestniczy w ruchu drogowym, zamieniają się tylko role jakie pełnimy. Najczęściej jesteśmy pieszymi - wychodząc z domu stajemy się niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi i rowerzyści to grupa, która jest najbliższa sercu policjantów ruchu drogowego. Dlaczego? To oczywiste - to oni narażeni są na najpoważniejsze skutki wypadków drogowych. W aucie chronią nas pasy bezpieczeństwa, kurtyny, poduszki czy strefy zgniotu. W przypadku pieszych nie chroni nic poza własnym rozsądkiem. Jesienią i zimą te słowa nabierają szczególnego znaczenia. Szybko zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu. Kurtki, płaszcze czy szaliki - najczęściej w ciemnych kolorach nie wpływają na dobrą widoczność. W ubiegłym roku na warmińsko-mazurskich drogach doszło do 320 wypadków z udziałem pieszych. Śmierć poniosło 30 osób. Najwięcej wypadków miało miejsce w okresie od listopada do marca, popołudniami i wieczorami. Za każdym wypadkiem stoi wielka ludzka tragedia i ból. Jest jednak prosta recepta na poprawę bezpieczeństwa - to mały odblask. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.

Sytuacje, w których należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał. Oprócz odblasku ważne jest bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Wypadki drogowe są zawsze tragedią dla rodzin zarówno ofiar, jak i sprawców, wszystkich uczestników tak dramatycznych sytuacji. Dlatego tak ważne jest, zwłaszcza jesienią i zimą, dbanie o własne bezpieczeństwo.

Komendant Powiatowy Policji w Ełku
Młodszy Inspektor Paweł Szyperek